13 Mart 2019 Çarşamba

Keşanlı Ali Destanı | Haldun Taner

Keşanlı Ali Destanı dilden dile çevrilerek dünyanın pek çok ülkesinde sahnelenmiş; oyuncusu ve seyircisiyle bütünleşmiş; dahası, Türk tiyatrosuna yıllarca öncülük etmiş bir başyapıttır.

Haldun Taner'in gecekondu ortamında bir kahramanlık mitosunun parodisi '' dediği, modern epik tiyatronun en güzel örneklerinden biri sayılan oyunda geleneksel gösteri sanatlarımızın birçok özelliği çağdaş bir yorumla sunuyor. Yaratılan tipler öylesine gerçek, öylesine canlı ki, hemen her toplumun sosyal ve ekonomik açıdan benzerlik gösteren kesimlerinde karşımıza çıkıveriyorlar. Bu nedenle Sineklidağ efsaneleri Keşanlı Ali ve Zilhe ister İstanbul' da, ister Berlin' de, ister Londra, Beyrut ve Budapeşte' de, isterse Hamburg' da nerede olursa olsun hep aynı ilgi ve sevgiyle karşılandı. Keşanlı Ali Destanı' nda büyük usta bu sözünü yerine getiriyor. İyi Okumalar...
Bizim geleneklerimizden, bizim insanımız ve konularımızdan yola çıkıp, bütün bunları, öz Türkçemiz ve bize özgü bir görüş biçimi ile çağdaş dünyanın verileriyle aktarmaktan söz ediyordu Tiyatro Düşünürü Haldun Taner...8 yorum:

 1. Edebiyat dersinde adı geçmişti de dikkatimi çok çekmemişti. Bu denli önemli olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim ☺️

   Sil
 2. çok tatlı yaaa sahnede izledim ne güldüm yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için çok teşekkür ederim Deeptone!

   Sil
 3. teşekkürler canım bilgi için...sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Keşanlı Ali Destanı harika bir eserdir. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil

Tüm telif hakları Konumuz Kitap web sayfasına aittir. İzinsiz hiçbir şey kopyalanamaz, yayınlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.