11 Ekim 2020 Pazar

Neden Sabahattin Ali Okumalıyız?

Herkese yeniden merhaba! Nasıl geçiyor ekim? Hiç fark ettiniz mi bir türlü sonbahar gelmiyor. Bugünler böyleyse gelecek yılları hiç düşünemiyorum. Sık sık yazamıyorum ama çok güzel kitaplarla tekrardan buluşacağız. Ayrıca test kitapları ya da konu bazlı kitaplar gibi eğitime yardımcı olacak kitaplarımı da yakın zamanda paylaşacağım. Çok soru geliyor bunun için. Hangi testleri çözüyorsun ya da hangi kaynakları önerirsin diye. Merak etmeyin en kısa zamanda sizlerle...

Meşhur 1 Soru 1 Cevap bölümüne hoş geldiniz! Bugünün yazarı da Sabahattin Ali. Beni takip edenler bilir, tam bir Sabahattin Ali hayranıyımdır. Öyküleri beni benden alır. Türk Edebiyatında da en önemli yazarlardan birisidir kendisi. Özellikle bu seriyi sizlerle paylaşmamın asıl sebebi kitabını okuduğunuz yazarı daha da yakından tanımak. Örneğin ben yazarın ilk kitabını okuyacağım zaman hemen bir hayat hikayesini araştırır ve okurum. Ayrıca nelerden etkilenmiş, hangi dönemde yazılmış gibi küçük ayrıntılara inerek yazarı daha da yakından tanırım. Böylece benim için kitap daha anlamlı olur. Size de tavsiye ederim.

Benim bu soruya cevabım ise şöyle: Sabahattin Ali'yi okumak, onun dilini anlamak, verdiği küçük ipucuları yakalamak tarif edilemez bir tutkudur. Hayatından izler taşır eserleri. Sinop Hapishanesi Sabahattin Ali için dönem noktasıdır. 12 Mayıs 1933 Cuma günü 20 No'lu koğuşa getirildi. İşte o koğuşta türküden öyküye birçok eser verdi. Aldırma Gönül Aldırma bunun örneğidir. Satırları okudukça içiniz bir garip olur, o hapishane görüntüleri aklınıza gelir. Başını asla öne eğmeyip bugünlerin de geçeceğine inanan Sabahattin Ali bu kısacık ömründe edebiyatımıza birçok önemli eseri bizlere emanet etmiştir. İşte bundan dolayı Sabahattin Ali'yi okumalı, okutmalıyız...

Özellikle bu gibi durumlar her yerde var. Sana karşı mı hemen hapis ya da kitap yasaklansın. Edebiyatımızda bu durum daha fazla. Nazım Hikmet Ran, Sabahattin Ali ve daha niceleri... Bu büyük isimler edebiyatımızda daha da çok yer alması gereken yazarlar iken başlarına gelenlere diyecek bir şey yok maalesef. Bu gibi olaylar yaşanmasa belki edebiyatımıza daha çok başarılı eser girebilirdi.

Peki sizler neler düşünüyorsunuz? Neden Sabahattin Ali okumalıyız? Yanıtlarını aşağıya yazarsanız çok mutlu olurum. Yanıtlarınızı merakla bekliyor olacağım. Kendinize çok iyi bakın, kitapla kalın!

9 yorum:

 1. Merhabalar çok güzel bir siteniz var başarılarınızı devam etmek dileğiyle grz.Ve son birşey sizleri de sitemizde izleyici olarak görmeyi çok isteriz������

  YanıtlaSil
 2. Yorumun ve güzel dileklerin için çok teşekkür ederim. İyi ki varsın...

  YanıtlaSil
 3. Aldırma Gönül Aldırma ....Rahmetli babam gençken bağlama çalar söylerdi bu şarkıyı içli içli...

  YanıtlaSil
 4. Öncelikle iyi çalışmalar İrem, başarılar dilerim. Sabahattin Ali'yi ben de severim, özellikle öykücülüğüne bayılırım :) Daha çok romanlarıyla bilinse de öykücülüğü bana kalırsa daha yetkin ve özgün. Ben de bir kitaba başlamadan önce yazarına göz atmayı sıkça yaparım, hatta hayatından sonra yaşadığı dönemi bile okur araştırırım. Bence bunu yapman çok iyi, yazarı tanımadan kitaplarını okumak sanki o kitaptan alabileceklerinin yarısını bile almadan yanından geçip gitmek gibi bana kalırsa :) Senden daha çok böyle yazılar görürüz umarım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Tabi ki daha çok yazarımız var. Hepsi en yakın zamanda gelecek. İlginiz için tekrardan çok teşekkür ederim. :)

   Sil

Tüm telif hakları Konumuz Kitap web sayfasına aittir. İzinsiz hiçbir şey kopyalanamaz, yayınlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.