25 Ağustos 2021 Çarşamba

Reading Slump (Okuma Tembelliği) Nedir? | İlaç Gibi Gelen 5 Kitap Önerisi

Uzun bir aradan sonra herkese yeniden merhaba! Uzun bir ara diyorum çünkü bir aydır sizlerle değilim. Biliyorsunuz ki artık önümde bir üniversite sınavı var. Hedefimi gerçekleştirmek için de bu bir yıl benim ve kardeşim İlayda için çok önemli. Şimdiden anlayışınız için çok teşekkür ederim. Bugün konumuz ''Reading Slump'' yani ''Okuma Tembelliği'' olarak tanımlanan ve okurseverler açısından can sıkıcı bir durumdan bahsedeceğiz. Şimdiden herkese keyifli okumalar dilerim. Ayrıca bu durum karşısındaki deneyimlerinizi ve önerilerinizi de yorumlar bölümünde yazarsanız çok mutlu olurum. 

Genel olarak analizlerimden sonuç alırsam; bu durumdan mustarip olan çok kişi var. Ben de olabildiğince yardımcı olmak ve kendi deneyimlerimi sizlerle aktarmak için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Konunun tam olarak anlaşılabilmesi için konuları başlık başlık ayırdım. Umarım beğenirseniz.

Reading Slump (Okuyamama Durumu) Nedir?

Okuyamama durumu aslında birçok kitapseverin yaşadığı ve çoğu zaman farkında bile olmadığı bir durumdur. Kısacası kitap okuyamadığınız uzun bir dönem diyebiliriz. Kitap alıp okumak hatta en çok merak ettiğiniz ve okumak için günleri bile saydığınız kitabı bir türlü elinize alamazsınız. İşte bu durum ''Reading Slump'' olarak adlandırılır. Bu dönemin uzunluğu ve nedenleri, kişiden kişiye ve birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Reading Slump'ın Sebepleri Nelerdir?

 • Stres: Hayatımızda birçok problemle baş başa kalabiliyoruz bazen. Özellikle de yoğun bir hafta geçiriyor ve her şeyin üst üste geldiğini hissettiğinde bu bazen üzerinden gelinemeyecek bir duruma dönüşebilmektedir. Okuduğumuzu varsaydığımız cümleler aklımızda dans etmeye, zihnimiz kitaba odaklanmamaya başlar. Kitap, o zaman içinde ikinci sınıf vatandaşına düşer ve istediğimiz giderek azalır. Böyle durumlarda yapmanız gereken öncelikli şey ise stres faktörünü ortadan kaldırmaktır. Üzerinizde stres ne kadar çoksa ve uzun sürerse, okuma tembelliğiniz de o kadar uzun sürecektir. Bırakın biraz hava alın, dinlenin. Çünkü her ne kadar uğraşıp kendinizi hırpalasanız bile o kitap okunamaz.

 • Kitap Seçimindeki Yanlışlıklar: Bana kalırsa Reading Slump'ın ortaya çıkmasının en önemli faktörü kitap seçimi diyebilirim. Çünkü akıcı olmayan bir kitabı okumak zaten başlı başına zor olsa da bu okuma bir de okuyamama dönemine denk gelmesi kadar korkunç bir şey yok diyebilirim. Çünkü bazen bu kitap okumak istediğiniz bir kitabın başına da gelebilir. İşte bu dönemde özellikle de kitap seçimi çok önemli. Kendinizi bu dönemde hissediyorsanız kesinlikle bir romanın kapağını açmayın. Bana sorarsanız ben bu dönemlerde daha çok karikatür okuyorum. Özellikle romanlara kendimi kaptırınca bazen diğer türleri kaçırabiliyorum. Bu dönemde de onlara bir el atıyorum. Bir başka önerim de türler arasında çok sert geçişlerden kaçınmanızdır.

 • Gereğinden Fazla Okumak (Kitap Zehirlenmesi) : Instagram'da gezinirken gördüğüm bir terim diyebilirim ''Kitap Zehirlenmesi'' ne. Evet, kitap zehirlenmesi gerçek. Özellikle de bu hatayı ben de çok yapıyorum. Bir kitap bittikten sonra ara vermeden başka bir kitaba geçiyorum. O da bitince başka başka başka kitaplara dönüşüp duruyor. İşte bu durum Reading Slump için kapıyı açmak demektir. Arada bir süre verip ondan sonra başlamak en iyisidir. Çünkü oku oku oku bir süreden sonra sıkılıp okuyamama durumuna gelebilirsiniz. Peki ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız; elinize kitap almayın. Kitapları düşünmeyin, kafanızı bir boşaltın. Rahat bir kafayla yeni kitaba başlamak inanın bana daha sağlıklı.


Reading Slump İçin Kitap Önerileri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu dönemde romanlardan uzak durmamız gerekiyor. Özellikle akıcı olmayan ya da o türden okumadığınız kitapları seçmemelisiniz. Peki hangi kitapları okumalısınız? Bir not olarak eklemek istiyorum; kitapların hepsi Yabancı Yayınlarından çıkan kitaplardan seçtim. Hepsi tek bir yayınevinden olsun istedim. Özellikle de hem kitap baskısı hem de gençlik kitaplarının merkezi olan Yabancı Yayınlarının kitaplarına daha kolay ulaşabilirsiniz. Şimdiden herkese keyifli okumalar dilerim. İşte ilaç gibi gelen öneriler!

Nefret Oyunu | Sally Thorne
Sally Thorne özellikle de bu eşsiz serinin son kitabını da çıkarmışken sizlere önermek istedim. Benim de listemde olan bir kitap. Sizlere bu dönemde önermemin sebebi de yakın arkadaşlarımdan bu okuyamama dönemindeyken bu seriye başlaması ve tekrardan o okuma istediğini alevlendirmesi oldu. Belki sizlere de böyle bir etki bırakabileceğini düşündüğüm için seçmek istedim. 

Aramızda bu seriyi okuyanlar varsa yorumlar bölümünden kendini belli etsin o zaman.


Dürüst Olmam Gerekirse | Emily Wibberley ve Austin Siegemund Broka
Yabancı Yayınlarından gördüğüm ve konusun çok beğendiğim bir kitap diyebilirim. Özellikle de bu dönem için bire bir uygun. “Karakterlere bayılacağınız feminist bir romantik komedi.” Buzzfeed. Buzzfeed gibi birçok yorum var kitaba yapılan. İsterseniz siz de inceleyip bakabilirsiniz. Öneri olarak paylaşmak istedim. 

Tekrardan okuyanlar varsa yorumlarda nasıl olduğunu yazarsanız çok güzel olur. Değişik bir tarz diyebilirim benim açımdan. Peki sizler de bu türden kitapları okuyor musunuz? Yorumlarda buluşalım.


Sevgiler, Carter | Whitney G.
“Hayatları değişirken Carter ve Arizona’nın attığı her adım hikâyeyi daha da mükemmel kılıyor. Whitney G.’nin her kitabını çıktığı gibi alacağım!” Edgy Reviews Yine aynı yayınevinden kitap seçimimi yaptım sizler için. Bu kitap da özellikle Goodreads üzerinden yorumları okuduğumda birçok olumlu yorumlar okudum. Tamı tamına okuduğum yirmi beş yorumun yirmi ikisi olumluydu. Ben de bunu görür görmez Reading Slump için ilaç gibi geleceğini düşündüm. Yayınevinden yeni çıktığı için bazı sitelerde satışlarının olduğunu gördüm. Sizler de eğer okumak istiyorsanız iyice araştırmanızı tavsiye ederim. Peki bu kitabı okuyanlar var mı? Varsa yorumlara...


Yılan Kral | Jeff Zentner
Amazon, Kirkus, Publishers Weekly ve New York Times’a göre Yılın En İyi Kitabı BuzzFeed, Mashable, Shelf Awareness ve Barnes&Noble’a göre Yılın En İyi Genç Kurgusu seçilen Yılan Kral'ı bu seride almamak olmaz. “Kenara çekilsen iyi olur, John Green. Jeff Zentner, yerini almaya geliyor.” New York Public Library Konusu ve anlatımı olarak serbest diyebilirim. Özellikle de bu okuyamama döneminde tekrardan okuma şevkini ateşleyebilecek bir kitap diyebilirim. Peki aramızda okuyanlar var mı? Varsa kitabı nasıl buldunuz? Yorumlarda belirtseniz çok güzel olur.


Gönülçelenler | Ali Novak
Son kitap önerim ise Gönülçelenler. Gönülçelenler; tatlı tesadüflerin, yanlış anlaşılmanın ve kaderin cilvesi sonucu aşka dönüşen bir karşılaşmanın sıcacık öyküsünü anlatıyor. Bence çok hoş ve tatlı bir konusu var. Bu dönemde de güzel bir hikayeye ortak olabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla bu kitap da yeni çıktı. Çok da beğenildi diye tahmin ediyorum kitaba dair yapılan yorumlardan. 

Peki sizler eğer okuduysanız nasıl buldunuz? Yorumlarda görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

O zaman kendinize çok iyi bakın, kitapla kalın!

22 yorum:

 1. Zaman zaman yaşadığım ve nefret ettiğim durum. Akabinde blogdan uzaklaşma ve yazmama durumu da geliyor elbette. Sanırım benim hatam da kitap zehirlenmesi, okuduğum kitabın son 50 sayfasında acaba ne okusam sorusuyla kafamı çok meşgul ediyor ve genelde kitap bittikten hemen sonra yeni kitaba geçiyorum.

  Umarim bu duruma düşmediği iz güzel günlerimiz olur. Emeğine sağlık güzel yazı olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yorumun için çok teşekkür ederim. Kitap zehirlenmesini ben de sık sık yaşıyorum maalesef. 😅

   Sil
 2. Son zamanlarda sıkıntı yaşadığım bir konuya parmak basmışsın. Yazın da ilaç gibi geldi vallahi. :) Emeğine sağlık sevgili İrem. :))
  Önerilerine mutlaka bakacağım. Bir çoğunu duymuş ve görmüştüm. Eminim çok yardımcı olacaktır bu kitaplar. 🌸🙏🏻

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için çok teşekkür ederim. Eğer bir faydam dokunduysa ne mutlu. Sık sık sorulduğundan dolayı ben de böyle bir yazıyı yazmak ve sizlerle paylaşmak istedim. Çok mutlu oldum, iyi okumalar dilerim. 💜💜

   Sil
 3. Harika bir bilgilendirme olmuş, teşekkürler. Özellikle de bloglarda kitap okuyan ve okuduğu kitapları yorumlayan arkadaş sayısı çok. Bu sebeple de harika bir konu seçimi olmuş:) Üniversite için hazırlıklarda şimdiden kolay gelsin:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sıkça sorulan bir soru olduğu için genel ve akıcı bir şekilde açıklamak istedim. Yararlıysa ne mutlu! 😇

   Sil
 4. Selam, sınavda başarılar İrem.
  Yazı süperdi. Ara ara bende yaşıyordum. Yazını okumadan önce de yaşadığım bir durumda. Sonra uzun bir zaman ara vermiştim okumaya. Hani derler ya; her şeyin fazlası zarar diye... Demek ki okumanın da üst üste ara vermeden olanı pek de verimli olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun ve güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim. Bir yararı dokunduysa ne mutlu bana. Tekrardan teşekkür ederim. 💜💜

   Sil
 5. Okumayı özlemek için kendimize zaman vermeliyiz. Ben zaten bir kitap bitince hemen diğerine başlayan biri değilim. Stres de etkiliyor tabi büyük ölçüde.
  Üniversite sınavında başarılar dilerim ama kendine de vakit ayırmalı insan, sınav her şey değil. Yoksa daha çok stres yapıp hedefine ulaşamıyor. Ven de yine milyonuncu kez kpssye hazırlanmaya başladım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun, güzel dileklerin ve önerilerin için çok teşekkür ederim. Kesinlikle okumayı özlemeliyiz. 🎈💜

   Sil
 6. Öncelikle hoş geldin:))) Özlemişim yazılarını okumayı:)) Çok güzel anlatmışsın konuyu, bu konudan şikayet eden çok kişi var. Ayrıntılı olarak hepsini yazmışsın:)) Ben böyle bir durumda kesinlikle kitapla ilişkimi kesiyorum ve bir süre rahatlamaya çalışıyorum. sonrasında çok daha iyi oluyorum:) Ayrıca verdiğin kitap önerileri de çok çok iyi:) Üniversite sınavında başarılar dilerim kardeşine ve sana:))) Umarım her şey istediğin gibi olur:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yorumun için çok teşekkür ederim. Ben de özlemişim yazıp sizlerle paylaşmayı. Bakalım, arada sırada paylaşımlarıma devam edeceğim. Aynısını ben de yapıyorum bir ara sonrası kitap okumak daha sağlıklı oluyor. Ayrıca güzel dileklerin için de apayrı teşekkür ederim. 💜💜💜💜

   Sil
 7. beş kitabı da not aldım :)

  YanıtlaSil
 8. Neyse ki okuma tembelligi yaşamıyorum okumadan bir günü bitiremem ☺️

  YanıtlaSil
 9. Şahane bir yazı olmuş. Hem konu hakkında çok doyurucu hem de öneriler ile çok eğlenceli. Gerçekten kaleminize sağlık. Ben buna , direk alakası var mıdır bilmiyorum ancak çok fazla çizgi roman okuduğum dönemlerde de yakalanıyorum Listedeli kitaplardan birkaçını not edeceğim. Tekrar kaleminize sağlık. Ben de bloguma bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için öncelikle çok teşekkür ederim. Sıkça sorulan sorulardan birisi olduğu için hem önerilerle dolu bir yazı paylaşmak istedim. Yardımcı olduysam ne mutlu bana. Hemen bakıyorum! 😇😅💜

   Sil
 10. kitaplar, analizler ve yorumlar hepsi için teşekkürler kitap okumayı gerçekten çok seviyorum. Kendini aradığın kitabı bulunca insanda bağımlılık etkisi yapıyor kitap okumak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Kesinlikle öyle. 😅

   Sil
 11. Merhaba İrem, uzun bir aradan sonra tekrar selam verebildiğim için mutluyum. Yazının başında bahsettiğin sınav serüveninde başarılar diliyorum.

  Reading Slump, blogcular için her halde Writing Slump şeklinde tezahür ediyor.

  Bunca zamandır okuma-yazma döngüsü içerisindeyim bu kavramı ilk defa duydum. Yani okuyamama veya okumaktan sıkılma gibi durumlara aşinayım ancak bu durumun bir adının olabileceğini düşünmemiştim.

  Yine bizi aydınlattın. Teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için öncelikle çok teşekkür ederim. Writing Slump konusuna kesinlikle katlıyorum. Belki bu konu üzerinde de yazabilirim. 😅

   Sil

Tüm telif hakları Konumuz Kitap web sayfasına aittir. İzinsiz hiçbir şey kopyalanamaz, yayınlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.