15 Ağustos 2018 Çarşamba

Da Vinci Şifresi | Dan Brown

Da Vinci Şifresi, Paris Louvre Müzesi müdürü Jacques Sauniere’nin öldürülmesiyle başlıyor. Öldürüldüğü günün gecesinde de Langdon ile müze müdürünün görüşmesi vardır. Bu şekilde Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon bu cinayetin araştırılmasında yardımcı olmak için çağırılıyor. Onun yapması gereken sadece cesedin üstüne çizilmiş şekilleri ve müze müdürünün bıraktığı notu çözmektir fakat bir anda kendisinin bir numaralı cinayet zanlısı olarak düşünüldüğünü öğrenir. Bu arada müzeye kriptoloji ajanı Sophie Neveu gelir ve Langdona’a yardım etmeye karar verir. Cebinde bulduğu izlenme aracıyla kendisine tuzak kurulduğunu anlayan Langdon polis memurlarını atlatmak için izlenme aracını bir sabuna batırarak onu dışarıya fırlatır ve bu şekilde peşinde olan polisleri yanlış yönlendirmiş olur. Bu hareket ona zaman kazandırmıştır ve cinayet mahaline geri dönüp incelemeye devam eder. Cesetin yanındaki not onları Mona Lisa tablosuna ve onun arkasında saklanmış olan bir anahtara yönlendirir. Bu müze müdürünün bankadaki gizli kasasının anahtarıdır. Kasadan Sophie için bir kutu çıkar. Müze müdürü kendi sırlarını torunu olan kriptoloji ajanı Sophie’ye bırakmıştır. 

Bu kutu ve içindeki kripto yüzünden bir çok ölümcül badireler atlatan Sophie ve Langton en sonunda Kutsal Kase’nin saklanmış olduğunu düşündükleri mezara gelirler. Sir Isaac Newton’a ait bir mezardır burası. Fakat burada ikili bir sürprizle karşılaşırlar. Langton’un da en yakın ve aynı zamanda kutudaki şifreyi çözmelerine de yardımcı olan arkadaşı onları orda beklemektedir. Langton arkadaşının da karanlık tarafa geçtiğini anlar ve onu etkisiz hale getirir. 


Bütün kovalamaca ve şifrelerin çözümünün sonu onları tüm Hristiyan dünyasını ayağa kaldıran bir gerçeğe götürür. Bütün Hristiyanlık yanlış temeller üzerine kurulmuştur ve aslında İsa Peygamberin soyu devam etmektedir. Sophie’de o soyun son temsilcilerindendir. Sophie bu zorlu macerada izini kaybettiği akrabalarını bulmuştur fakat asıl bulunması gereken Kutsal Kase bulunamamıştır. Langton ise bu kasenin Paris Louvre Müzesi’nde olduğunu keşfeder. Ve bunu saklamaya karar verir. Da Vinci Şifresi kitabı En Sürükleyici Kitaplar listesinde yer almaktadır. Ben Dan Brown' un yeni çıkan kitabı olan  ''Başlangıç'' ı okudum ve inanılmaz sürükleyiciydi. 102 bölüm olmasına rağmen gözümü hiç korkutmadı. Bazı kitaplar vardır bitsin diye okursunuz ama Dan Brown' un kitapları bir solukta bitebilecek kitapları vardır. Şiddetle Dan Brown'un kitaplarını okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü size yeni bir ufuk açıyor, olaylara farklı bir şekilde algılayıp yorumluyorsunuz. İyi Okumalar...


4 yorum:

 1. ay evet ney heycanlı ama di miiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Kesinlikle çok heyecanlı bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim. İyi Okumalar :)

   Sil
 2. Güzel kitaptı.
  Okumadıysanız Dan Brown'dan İhanet Noktası'nı da öneririm, pek bilinmiyor ama o da çok iyidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz ve öneriniz için teşekkür ederim :) Tabi ki bakarım :)

   Sil

Tüm telif hakları Konumuz Kitap web sayfasına aittir. İzinsiz hiçbir şey kopyalanamaz, yayınlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.