25 Ağustos 2020 Salı

Bilim ve Teknik Dergisi | Periyodik Tablolar

Herkese yeniden merhaba. Biraz da dergilerden bahsetmek istedim. Bilim ve Teknik dergisinin Periyodik Tablolar sayısını sizlerle paylaşmak istedim. Peki sizlerin de takip ettiğiniz ya da önerdiğiniz dergiler varsa yorumlar bölümünden bizlerle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Ben de bulunan dergi Ekim 2019 sayısına özel. Aslında daha önceden de paylaşacaktım fakat bugüne özelmiş demek ki. Bilim ve Teknik dergisinde en çok beğendiğim konulardan birisi de plastikler. Nasıl yok edilir ya da nasıl Güneş ışığıyla kendiliğinden yok olan plastikler üretebilir gibi birçok soruya yanıt arayan bölümün altını çizmediğim yer kalmamıştır. Özellikle de okudukça insanoğlunun yaptığı bir şeyi yine insanoğlunun ödediğini ve yaşamak için de buna mecbur olduğunu fark ediyorsunuz. Yağ dokusundan periyodik sisteme, uzay istasyonundan kan damarlarının sırlarına kadar dergi, geniş bir yelpazede okuyucularına sunulmuş.

Ayrıca dergide 2020 Breakthrough Ödülü hakkında da bilgiler mevcut. Üç alan ise şöyle; Temel Fizik, Matematik ve Yaşam Bilimleri. Bilimi yakından takip edenler hatırlayacaklardır; EHT kapsamında yirmi farklı ülkeden toplam altmış araştırma kurumundan bilim insanlarının oluşturduğu küresel işbirliği, dünya üzerinde farklı yerlerde (Antarktika, Şili, Meksika, Hawaii, Arizona ve İspanya) stratejik biçimde konumlandırılan sekiz radyo teleskop yardımıyla ilk defa bir karadeliği görüntülemeye başarmışlardı. Bu olağanüstü başarı birçok ödülün de sahibi oldu. Ama en önemlisi imkansız gibi görünen bir şeyi imkanlaştırabilmekte. EHT ekibinde yer alan Türk araştırmacı Profesör Doktor Feryal Özel de ödülün sahipleri arasında yer almıştı. Arizona Üniversitesi Astronomi Bölümü ve Steward Gözlemevinde görev yapan Özel, aynı zamanda da NASA'nın Astrofizik Danışma Kurulu üyesidir.

Dergiyi ilk elime aldığımda açılan sayfa Periyodik Tabloların Geçmişi hakkında uzun bir makale karşıma çıktı. Özellikle de ülkemizde -yine sınav sisteminin saçmalığı- periyodik tablo denilince akla ilk olarak hiçbir şey gelmez. Biraz bir şeyler hatırlarız o kadar. Aslında o kadar çok yanlışın beraber götürüldüğü bir eğitim sistemimiz var ki çocuğu daha ilk okul günlerinde okuldan bıktırıyoruz. Aslında bu bilim dergilerdeki gibi bir eğitim sistemimiz olsa, bilimi ezberden ya da nottan bir şey olarak görmesek daha iyi olmaz mı? Sadece birkaç not için ezberlenen periyodik tabloyu not için değilde bilime katkıda bulunmak için gösterilse olmaz mı?

Dergide en çok beğendiğim sayfalarından birisi de bilim çizgi bölümü oldu. Sinancan Kara'nın eseri olan ''Mendeleyev'in İddiası'' adlı bilim çizgisi, Mendeleyev'in hayatını kısa bir özet haline çevrilen bir karikatür dizesi. Bu karikatürde Mendeleyev'in özel yaşamına, eğitimini ve azmini yakından şahit olacaksınız. Zorluklar karşısında asla pes etmeyen, kendinize karşı yapılan hakaretleri aldırmayıp emin adımlarla ilerleyen bir bilim adamının hayatına daha yakından okuyacaksınız. Özellikle de ben böyle önemli insanların kısa özetli karikatürlerine bayılıyorum. Sizlere de tavsiye ederim. Hem çok eğlenceli hem de bir çok önemli detayların bulunduğu bir dergi. Aslında dergide birçok önemli noktalardan bahsetmiş ama ben sizlere kısa bir özet olarak sunmak istedim. Daha doğrusu spoiler olmadan derginin içeriğinden bahsettim. Eğer siz de benim gibi dergi okumayı özellikle de bilim dergisini okumayı seviyorsanız Bilim ve Teknik dergisinin sayılarını kaçırmamanızı öneririm. Kendinize çok iyi bakın, kitapla kalın!

9 yorum:

 1. Yorumun için çok teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
 2. ben dergi okumuyorum aslında çok istiyorum ama sıra gelmedi hiç. bir de alışkanlık haline getirmediğim için unutuyorum dergi okumayı. bir kez derginin 2 sayısını almıştım geen yıllarda, çok hoşuma gitmişti ama sonra kağıt fiyatının artması yüzünden dergi bastırılamadı. benim dergi hevesim de böylece bitmişti.
  bahsettiğin sayı çok güzelmiş. dediğin gibi bilimi not için değil de gerçekten öğrenmek istediğimiz bir şey olarak görsek, o şekilde gördürülse bize. her şey değişirdi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için çokkkk teşekkür ederim. Aynen kağıt fiyatları artınca birçok dergi kapatmak zorunda kaldı. Ben de bu dönemlerde okumamaya başlamıştım. :)

   Sil
 3. periyodik tablolar ayy kimyaaa fenaaa hihihi :)

  YanıtlaSil
 4. Eskiden okuduğum bir dergiydi, epeydir dergi okumuyorum ben de.

  YanıtlaSil
 5. Uzun süredir okumak istediğim ama bir türlü almak nasip olmayan bir dergi. Çok güzel içerikleri olduğuna eminim. Sende çok güzel anlatmışsın. Sayende merak duygum bir kat daha arttı (:
  Emeğine sağlık. Saygılarımla. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim yorumun için. Evet bu aralar dergiler fazlasıyla elimde var. Diğerlerini de en kısa zamanda paylaşacağım. :)

   Sil

Tüm telif hakları Konumuz Kitap web sayfasına aittir. İzinsiz hiçbir şey kopyalanamaz, yayınlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.