21 Ocak 2024 Pazar

Yirmi Dokuz Buçuk Neden | Denise Grover Swank

Ocak ayının ilk romanını uzun bir aradan sonra siz okurseverlerle paylaşıyoruz. Peki sizlerin kitap okuma maceranız nasıl geçiyor? Ocak ayı için herhangi bir hedefiniz var mıydı? Aşağıdaki yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dediğimiz gibi Ocak ayının ilk kitabı Rose Gardner Gizemleri serisinin ikinci kitabı olan Yirmi Dokuz Buçuk Neden'i sizlerle inceleyeceğiz.

Kitabı elinize alıp incelediğiniz zaman tek kitapmış gibi geliyor. Açıkçası kitabı okurken de seriden bağımsız okuyabilirsiniz. Özellikle de herhangi bir kitabın kapağına -seri olan kitaplara- bakarsanız çoğu, kitaba dair herhangi bir bilgilendirme yapmıyor. Bu bilgilendirmenin olmaması da maalesef seri olan kitapların tam ortasında bırakılan bir okur oluyor. En azından kitap kapaklarında bilgilendirme yapılsa, serinin kitapları yazılsa bu tür durumlar daha da azalacaktır. 

Tabii ki 1000Kitap, Goodreads gibi uygulamalara bakarsanız okuyacağınız herhangi bir kitabın seri mi yoksa tek kitap mı olduğuna kolayca ulaşabilirsiniz. Ama kitapların kapaklarında da en azından bilgiler mevcut olmalı. En azından biz böyle düşünüyoruz. Eleştirimiz bittiyse kitaba dair yorumlarımıza hemen geçelim:

Yirmi Dokuz Buçuk Neden Romanının Konusu

Romanın arka kapak tanıtım yazısı şöyle:

Her kararımız bir risk. Yine de hayat, tüm ihtimalleri göze almaya değer. 

Rose Gardner, yeni bölge savcısı yardımcısı Mason Deveraux ile yaşadığı talihsiz karşılaşmaya rağmen bir cinayet davasına jüri üyesi olarak seçilir. Dava sürecinde, girmek zorunda kaldığı erkekler tuvaletinde şahit olduğu telefon konuşmasının ve gördüğü görüntünün, sanığın suçsuz olduğunu işaret ettiğini fark eder. Fakat bu konuda yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Yoksa var mıdır?

İşler yeterince kötü değilmiş gibi bir de ablası Violet, erkek arkadaşı Joe ile görüşmesine son verip şansını başka erkeklerden yana kullanması konusunda kendisine baskı kurmaya başlar. Diğer yandan Joe ona birlikte yaşamayı teklif eder. Rose'un bu teklifi kabul etmesi için yirmi dokuz, reddetmesi için ise küçük ama önemli bir nedeni vardır! Kafası karışan genç kadının, şimdiye dek başına gelen en muhteşem şeyin ellerinden kayıp gitmesine izin verip vermeyeceğini ise zaman gösterecektir.

Rose Gardner Serisi Kaç Kitaptan Oluşuyor?

Evet, bu çok önemli bir soru bizim açımızdan. Çünkü biz de serinin ikinci kitabını okuyarak başladık. Aramızda seriyi merak edenler varsa yazarın kişisel web sayfasında yer alan serinin sıralamasını takip edebilirler. Seriye baktığınızda daha dilimize çevrilmemiş kitapları görebilirsiniz. Dilimize çevrilen serinin ilk dört kitabı mevcut.

Orijinal seri ise toplamda dokuz kitaptan oluşmakta. Ayrıca serinin arasında novella tarzı diyebileceğimiz kısa hikayeler mevcut. Bu hikayeler de serinin bir nevi devamı gibi gözükse de seride yer alan karakterlerin bakış açılarını inceleyebiliyorsunuz. Açıkçası yazarın web sayfandan incelediğimiz kadarıyla çok güzel ve akıcı bir seriye benziyor.

Kendinizi okuyamama durumu, bilinen adıyla "reading slump" da hissediyorsanız bu seriyi kolaylıkla okuyabilirsiniz.

Denise Grover Swank Kimdir?

Denise Grover Swank kendi web sayfasından kendini şöyle tanıtıyor: New York Times ve USA Today'in çok satan yazarı Denise Grover Swank, Kansas City, Missouri'de doğdu ve on dokuz yaşına kadar bu bölgede yaşadı. Daha sonra göçebe oldu; köklerine dönene kadar on yıl boyunca beş şehirde, dört eyalette ve on evde yaşadı.

İngilizce konuşuyor ve Nick Jr.'ın yoğun bir eğitim sürecinden öğrendiği az miktarda İspanyolca ve Çince konuşuyor. Hobileri arasında esprili Facebook yorumları (kendi aklından) ve mutfağında çocuklarıyla dans etmek yer alıyor. (Onun soyuna inanıyorsanız oldukça kötü.) Gizli yetenekler arasında kendini haklı çıkarma yeteneği ve çok miktarda kafein içip yine de iki dakika içinde uykuya dalma yeteneği yer alıyor. Koku alma duyusunun olmaması, ağza alınmayacak birçok görevi yerine getirmesine olanak tanıyor. Altı çocuğu var ve akıl sağlığını kaybetmemiş. Ya da sizi öyle inanmaya yönlendiriyor. Denise'i JABberwocky'de edebiyat ajanı Eddie Schneider'i temsil ediyor.

Peki siz Rose Gardner serisini okumuş muydunuz? Seri hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Geçmişinin geleceğini kontrol etmesi gerekmiyor.


Kötülük, sıklıkla en iyi niyetlerle başlar, onun kötülük olduğunu bile bilemezsiniz.


Gerçek şu ki hayatta hiçbir şeyin garantisi yoktu. Her karar bir riskti. Sadece ihtimallerin benim tarafımda olduğunu bilmeye ihtiyacım vardı.

4 yorum:

 1. Yabancı yayınlar yine seri belirtme konusunda daha çoğunluktalar. Yerli yayınlarda bu konuya hiç dikkat edilmiyor gibi. Ben de takıntı oldu artık, dediğin gibi ilk önce goodreads uygulamasına bakıyorum bağlantılı bir serisi var mı diye :)
  Keyifli okumaların olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için öncelikle çok teşekkür ederiz. Tamamen katılıyoruz. Artık o uygulamalara bakmadan kitap seçmek yok. 😅😇

   Sil
 2. Kitap alırken serisine bakma gereği hissediyorum ben de artık😊 Yazardan hiç kitap okumadım, yazından sonra merak ettim. Bir ara bakayım😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için çok teşekkür ederim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. ✨

   Sil

Tüm telif hakları Konumuz Kitap web sayfasına aittir. İzinsiz hiçbir şey kopyalanamaz, yayınlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.