3 Şubat 2024 Cumartesi

Korkuyu Beklerken | Oğuz Atay

Edebiyatımızın en önemli isimlerinden birisi olan Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'dan sonra en çarpıcı hikayelerini barındıran Korkuyu Beklerken adlı hikayesini inceleyeceğiz.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Oğuz Atay'ın kaleminin izini sürmek, edebiyat yolculuğunda derin bir keşfe çıkmak demektir. Onun eserlerindeki derinlik, mizah ve sorgulayıcı yaklaşımı, sadece bir yazarın değil; bir düşünürün, bir gözlemcinin ve bir sanatçının işaretlerini taşır. Atay'ın "Korkuyu Beklerken" adlı eseri, bu zengin dünyanın bir başka perdesini aralıyor.

Korkuyu Beklerken, sadece Türk edebiyatının değil, dünya edebiyatının da önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Çünkü Oğuz Atay'ın kalemi, sadece bir roman yazmakla kalmaz, aynı zamanda insanın ruh haritasını da çıkarır.

Korkuyu Beklerken Hikayesinin Konusu

Öncelikle kitap 8 hikayeden oluşmakta. Bunlar sırasıyla: Beyaz Mantolu Adam, Unutulan, Korkuyu Beklerken, Bir Mektep, Ne Evet Ne Hayır, Tahta At, Babama Mektup ve Demiryolu Hikayecileri - Bir Rüya.

Oğuz Atay'ın hikayeleri, gündelik hayatı kavrayış derinliği, anlatım zenginliği ve okuru alıp götürmedeki enerjileri bakımından romanlarından geri kalmaz. Kitaba adını veren hikayenin korkuyu beklerken kendini evine hapseden kahramanı, Atay'ın edebiyat güzergahındaki farklılığının en büyük kanıtlarından. Yazarın bu kitaptaki ilk hikayeyle var ettiği "beyaz mantolu adam" da öyle.

Korkuyu Beklerken, her bir hikâyesinde karamsar, umutsuz, yalnız ve toplumdaki diğer bireylerle ilişkisi kopuk karakterleri konu almaktadır. Oğuz Atay'ın edebi derinliği, insan psikolojisi ve toplumsal çalkantıları ustalıkla işlediği bu eseri, okuru içsel bir yolculuğa çıkarmaktadır. Yazarın klasik anlatım tarzından uzaklaşarak modern edebiyatın kapılarını araladığı bu eser, Türk edebiyatının önemli yapıtları arasında yer almaktadır.

Oğuz Atay'ın diğer yapıtları gibi gündelik hayatı kavrayış derinliği, anlatım zenginliği ve okuru alıp götürmedeki enerjisi bakımından oldukça etkileyicidir. Yazarın edebi mirasının önemli bir parçası olan bu eser, okurlarda derin izler bırakmakta ve edebi birikimlerini zenginleştirmektedir. Oğuz Atay'ın edebi dehasını en iyi yansıtan eserlerden biri olan "Korkuyu Beklerken", Türk edebiyatının önde gelen eserleri arasında hak ettiği yeri almıştır ve almaya devam etmektedir.

Oğuz Atay Kimdir?

Oğuz Atay, Türk edebiyatının önemli yazarlarından biridir. 12 Ekim 1934 tarihinde, Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde doğmuştur. Edebiyata ilgisi ve yeteneği genç yaşlarda belirginleşen Atay, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini ise ABD'de Purdue Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

Oğuz Atay, özellikle modern Türk edebiyatına önemli katkılarda bulunan ve deneysel bir yaklaşımla roman türüne yeni bir soluk getiren bir yazardır. En bilinen eseri olan "Tutunamayanlar" (1972), Türk edebiyatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. Bu romanı, çağdaş Türk toplumunun sorgulandığı, bireyin kimlik arayışının ele alındığı bir yapıttır.

Atay'ın diğer önemli eserleri arasında "Tehlikeli Oyunlar", "Korkuyu Beklerken" ve "Bir Bilim Adamının Romanı" bulunmaktadır. Eserlerinde dil ve anlatım teknikleriyle oynaması, okura alışılmadık bir deneyim sunar. Yazar, sadece edebi değil, aynı zamanda felsefi ve toplumsal derinlikte eserler üretmiştir.

13 Aralık 1977'de İstanbul'da hayata gözlerini yuman Oğuz Atay'ın edebi mirası, Türk edebiyatının önemli bir köşe taşıdır ve eserleri hala geniş bir okur kitlesi tarafından ilgiyle okunmaktadır. Oğuz Atay, Türk edebiyatında çağdaş ve yenilikçi bir sesin temsilcisi olarak anılmaya devam etmektedir.

Peki siz Oğuz Atay'ın Korkuyu Beklerken adlı eserini okumuş muydunuz? Eğer okuduysanız hikayeler hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?


Seni sen olarak yaşamak istiyorum.


Sen olmadıktan sonra sana yazılan mektup ne işe yarar?


Bir türlü öğrenemedik şu tabiatı. Bu yüzden ölüp gidiyoruz işte.


Çünkü sevmek, yarıda kalan bir kitaba devam etmek gibi kolay bir iş değildi.


Bir yerden sevmeye devam edebilir miydim?


Devam ettim içmeye, kendimi mahvetmeye. Dumanlı gözlerle, eriyip gidişimi seyrettim. Bütün düzenleri yıkacaktım, onlara gösterecektim... Serserinin biri olacaktım.


Yaşamda dikiş tutturamayan sekiz kişinin, dikiş tutturamayan yaşamın öyküleri bunlar.10 yorum:

 1. Merhabalar. Kitabı okumadım ama Korkuyu Beklerken'in tiyatrosunu izlemiştim. Doğukan Uludağ'ın tek kişilik gösterisi olarak 2,5 saate yakın bir performanstı. Merak edip aldım kitabı , okuduğum da gelip özellikle yorum yapacağım.. Oğuz Atay'ın okuduğum diğer kitaplarını baz alırsak, yalnızlığı melankoliyi insan psikolojisini en iyi şekilde ortaya koyan bir gösteriydi.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz. Kesinlikle, yalnızlığı ve melankoliyi insan psikolojisini en iyi şekilde anlatan nadir yazarlarımızdan Oğuz Atay. Ayrıca kitaba dair yorumlarınızı da merak ediyoruz. 😇✨

   Sil
 2. Bu kitaptan "Beyaz Mantolu Adamı" çok beğenerek okumuştum. Kitabın içindeki hikayeler arasında görünce bu kitabı ve okuduğum hikayenin bir kitabın parçası olduğunu unuttuğumu farkettim. Edinmem farz oldu, çok teşekkürler yayın için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için asıl biz teşekkür ederiz. Şimdiden keyifli okumalar... 😇

   Sil
 3. En sevdiğim öyküsü Beyaz Mantolu Adam’dır. Varoluşçuların gözden kaçırdığı en kıymetli örneğidir hatta. Büyük bir klasik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Kesinlikle! 😇

   Sil
 4. Oğuz Atay kitaplığımda bekleyen yazarlardan. Henüz hazır değilim sanırım okumaya ama ön sıralara alsam iyi olacak sanırım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederiz. O zaman şimdiden size keyifli okumalar dileriz. 😇

   Sil
 5. bu kitap ile dostoyevski nin yeraltından notlar ı bence birbirine yakın ve mükemmel kitaplar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda Yeraltından Notları da okuyup sizlerle paylaşacağız. 🤩

   Sil

Tüm telif hakları Konumuz Kitap web sayfasına aittir. İzinsiz hiçbir şey kopyalanamaz, yayınlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.