8 Mayıs 2024 Çarşamba

Ve Sonunda İkisi de Ölür | Adam Silvera

Nisan ayının ilk kitabı bir dönemler adından sıkça söz ettiren Adam Silvera'nın Ve Sonunda İkisi de Ölür romanı oldu. Uzun zamandır merak ettiğimiz ve okumak istediğimiz bir romandı.

Detaylara geçmeden önce aramızda Ve Sonunda İkisi de Ölür romanını okuyanlar varsa kitaba dair düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizlerin yorumlarını merakla bekliyor olacağız.

Ve Sonunda İkisi de Ölür romanı; ölüm, aşk, dostluk ve hayatın anlamı üzerine düşündüren duygusal ve etkileyici bir hikaye. Silvera, karakterleri ve yarattığı dünya ile okuyucuyu hikayenin içine çekmeyi başarıyor. Roman, ölümün kaçınılmaz olduğunu ve her anın kıymetli olduğunu hatırlatıyor. Aynı zamanda sevginin ve dostluğun ölümün bile üstesinden gelebileceğini gösteriyor.

Ve Sonunda İkisi de Ölür Romanının Konusu

Adam Silvera'nın Ve Sonunda İkisi de Ölür romanı, New York'ta geçen ve Mateo ve Rufus adında iki gencin hikayesini anlatan sürükleyici bir distopik kurgu eseridir. Bu dünyada, insanlar "Ölüm-Habercisi" adlı bir sistem tarafından ölüm tarihlerini tam olarak bilirler.

Olaylı bir gün boyunca iki genç adam kaderlerini, hayatlarının adaletsizliğine karşı öfkelerini ve hayatta olmanın anlamını dürüstçe paylaşıyor. - Publishers Weekly -

Hikayemiz, 5 Eylül'de Mateo ve Rufus'un her ikisine de ölüm haberinin gelmesiyle başlar. Mateo, içine kapanık ve endişeli bir gençken, Rufus ise hayat dolu ve maceracı ruhlu biridir. İkisi de son günlerini dolu dolu geçirmek aynı zamanda pişmanlık yaşamamak için "Son Arkadaş" uygulamasını kullanarak yeni bir arkadaş ararlar ve birbirleriyle tanışırlar. Olaylar da bu noktadan sonra başlıyor.

Yaşamın Son Gününde Arkadaşlık

Adam Silvera'nın bu romanı duygusal derinliği, karakter gelişimi ve özgün konusuyla genç okuyucuları etkilemekte ve aynı zamanda düşündürmektedir. Bu eser, özellikle de gençler arasında popülerlik kazanmış ve ölüm temasını farklı bir perspektiften ele almıştır.

Ve Sonunda İkisi de Ölür romanı; sadece ölüm ve aşk üzerine bir hikaye olarak değil, aynı zamanda hayatın kıymetini fark etme ve her anı dolu dolu yaşama mesajını da okuyucularına vermektedir. Mateo ve Rufus, ölüm tarihlerini bilmelerine rağmen pes etmezler ve son günlerini en iyi şekilde geçirmeye çalışması buna en iyi örnektir. Bu sayede, okurlara hayattaki her anın ne kadar değerli olduğunu ve onu boşa harcamamamız gerektiğini hatırlatırlar.

Roman, aynı zamanda sevginin ve dostluğun gücüne de vurgu yapmakta. Mateo ve Rufus, birbirleriyle kurdukları derin bağ sayesinde ölümün bile üstesinden gelmeyi başarıyorlar. Bu sayede, okurlara sevginin ve dostluğun hayattaki en önemli şeyler olduğuna dair bir mesaj veriyorlar.

Romana dair eleştirimiz ise; hikayeyle ilgisi olmayan karakterlerin yer almasıydı. Keşke roman sadece Mateo ve Rufus üzerinden yazılsaymış daha da etkileyici olurmuş. Bir de uyarımız var! Bu romanı hastayken veya kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman asla okumayın. Konusu itibariyle okuyanı fazlasıyla etkiliyor ve buna bir de hastayken veya kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanı ekleyince işin içinden çıkamayabilirsiniz. Bizden söylemesi...

Adam Silvera Kimdir?

Adam Silvera, popüler gençlik romanlarının yazarı olan Amerikalı bir yazardır. New York'un South Bronx semtinde doğup büyüyen Silvera, Puerto Rican kökenlidir.

Yazmaya 10-11 yaşlarında fan fiction yazarak başlamıştır. Yayınlanmış bir yazar olmadan önce çocuk kitapları satan bir yerde çalışmış, bir topluluk yöneticisi olarak görev almış ve çocuk ve gençlik romanları için kitap değerlendirmeleri yapmıştır. Açıkça depresyonla mücadele ettiğini ve borderline kişilik bozukluğu teşhisi konulduğunu belirtmiştir. Şu anda Los Angeles'ta yaşamaktadır.

En çok bilinen eserleri şunlar:
They Both Die at the End (Ve Sonunda İkisi de Ölür): Bu roman, ölüm tarihlerini bilen iki gencin son günü yaşadıklarını anlatan distopik bir kurgu. Eser, New York Times bestseller listesine girmiştir.

More Happy Than Not: Bu roman da yine gençlik dönemi sorunlarına değinen, daha karanlık temalı bir eserdir. 

History Is All You Left Me: Bu roman, zamanda yolculuk ve aşk temalarını işleyen gençlik romanıdır. 

Infinity Son ve Infinity Reaper: Bu iki roman, birbiriyle bağlantılı olup uzayda geçen bir seri oluşturur. 

What If It's Us (Becky Albertalli ile birlikte yazıldı): Bu roman, iki erkek gencin aşk hikayesini konu alan bir gençlik romanıdır. 

Here's to Us (Becky Albertalli ile birlikte yazıldı): Bu roman da yine What If It's Us serisinin devamı niteliğindedir.

Peki siz Ve Sonunda İkisi de Ölür romanını okumuş muydunuz? Okuduysanız roman ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Ölüm Habercisi arasa ve bugün öleceğinizi söylese, ne yapardınız? Yorumlarda buluşalım!

Yaşam, denge demekti. Olabilecek en yüksek mutluluk için hayatın tüm alanlarında eşit bölünmüş bir grafikti.


Ölüm, yaşamın muhtemelen tek iyi icadı. Yaşamın değişim aracı. Yeniye yer açmak için eskiyi temizliyor. (Steve Jobs)


İnsanın korkması gereken ölüm değil, yaşamaya hiçbir zaman başlamamaktır. (Marcus Aurelius - Roma İmparatorluğu)


Hiç harekete geçmiyoruz. Sadece zamanın ilerlediğini fark ettiğimizde tepki veriyoruz.


Daha uzun bir hayatı garantilemek için yıllardır güvenli bir yaşam sürüyordum ve bunun beni nereye getirdiğine bir bakın. Bitiş çizgisindeydim ama yarışta hiç koşmamıştım.


... yılmaz bir tavırla yaşamayı reddederek dünlerimi boşa harcamıştım ve yarınlarım tükenmişti.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tüm telif hakları Konumuz Kitap web sayfasına aittir. İzinsiz hiçbir şey kopyalanamaz, yayınlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.