18 Nisan 2024 Perşembe

Lyon'da Düğün | Stefan Zweig

Stefan Zweig'dan bir klasik daha. Üç kısa ama etkileyici hikayeden oluşan Lyon'da Düğün'ü sizlerle paylaşmak istedik. Eğer bir Stefan Zweig hayranıysanız bu kısa üç hikayeyi de çok seveceksiniz.

Stefan Zweig birbirinden farklı bu üç öyküde, çaresizliğe karşı koyan umudu, karanlığa ışık tutan sevgiyi o zarif üslubuyla anlatıyor.

Kitaba dair detaylara geçmeden önce eğer aramızda Stefan Zweig'ın Lyon'da Düğün eserini okuyanlar varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden kitaba dair görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyor olacağız.

Lyon'da Düğün'ün Konusu

Stefan Zweig bu eserinde toplam üç hikayesi var. O hikayelerden ilki, kitabın adında da geçen Lyon'da Düğün. Lyon'da Düğün hikayesinin konusu Fransız Devrimi sırasında yaşanan kargaşa ve zulüm günlerinde ölüme yaklaşan insanlara umut veren bir aşkın hikâyesi anlatılmaktadır.

İkinci hikaye İki Yalnız İnsan. İki Yalnız İnsan hikayesinde de acı çeken iki çaresiz insanla tanışıyoruz. Birinin yüreğinden kopan çığlık diğerininkinde karşılık bulurken, yalnızlığın ve dışlanmışlığın ne demek olduğunu bize en acıklı şekilde anlatılıyor.

Son hikayemiz ise Wondrak. Kitap içerisinde en uzun hikayelerden biriydi. Wondrak, yazarın savaş karşıtı yapıtlarından biridir. Bohemya'nın küçük bir kentinde çirkinliğiyle sürekli alaya maruz kalan bir kadın, doğurduğu çocuk sayesinde yaşama tutunuyor ancak patlak veren Birinci Dünya Savaşı yüzünden oğlunu askere alarak ondan koparmaları söz konusudur. Zweig bu öykülerde toplum dışına itilmiş karakterleri üzerinden insanlık durumunu analiz etmektedir. Karakterlerinin başlarından geçenler "yazgı" değil, insanlığın iflasının sonucu olduğunu Zweig bize kanıtlıyor.

Stefan Zweig Kimdir?

Stefan Zweig (1881-1942), Avusturyalı bir yazar, oyun yazarı ve biyografi yazarıdır. Zweig, 1881 yılında Viyana'da doğdu.

Eserleri genellikle psikoloji, insan ilişkileri ve tarih temalarına odaklanır. Zweig, edebi kariyerinde özellikle kısa öyküler, romanlar ve biyografiler yazdı. Eserleri, döneminin Avrupa kültüründe büyük ilgi gördü. Zweig'in en ünlü eserlerinden bazıları arasında "Satranç," "Amok Koşucusu," "Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu" ve "Korku" bulunmaktadır. Yazarın eserleri, genellikle insan psikolojisi ve duygusal derinlik konularına odaklanarak okuyucuları etkilemiştir.

Zweig, Nazi Almanya'sının yükselişi sırasında politik nedenlerle Almanya'dan ayrılmak zorunda kaldı. 1942 yılında, Brezilya'da intihar etti. Zweig'in eserleri, ölümünden sonra da popülerliğini sürdürmüş ve birçok dilde yayımlanmıştır. Zweig, eserleri ve edebi katkılarıyla modern Avusturya edebiyatının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Peki siz Lyon'da Düğün'ü okumuş muydunuz? Okuduysanız hikayeler hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizi en çok etkileyen hikaye neydi? Yorumlarda buluşalım!

Fakat hayat mucizeleri sevse de gerçek mucizeler konusunda cimri davranır. (Lyon'da Düğün)


Şimdiye kadar hiç kimseye söyleyemediklerini hatta kendilerine bile itiraf edemedikleri şeyleri birbirlerine anlatıyordu bu iki yalnız insan. Oysa birbirlerini doğru dürüst tanımıyorlardı bile. Fakat birinin yüreğinden kopan çığlık diğerinde karşılık buluyordu çünkü onların acıları akrabaydı. (İki Yalnız İnsan)


... kendi yazgıları karşısında çaresizce hiçbir şey yapamayan bu insanlar, başkalarına bir avuç mutluluk verebildikleri için çok mutluydular.4 yorum:

 1. zweig sırayla okuyom :) bunu hatırlamadım, bakarıms :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için çok teşekkür ederim. Şimdiden keyifli okumalar!

   Sil
 2. Yazarın kalemini aşırı seviyorum. Bu kitabını henüz okumadım😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun için çok teşekkür ederiz. Bu kitabını da öneririz. 😅

   Sil

Tüm telif hakları Konumuz Kitap web sayfasına aittir. İzinsiz hiçbir şey kopyalanamaz, yayınlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.